English version Strona główna

   Mistrzostwa Europy Taekwondo W DavosW dniach 29-30 marca 2014 r. w Szwajcarii odbyły się Mistrzostwa Europy Tae Kwon Do International. Do przepięknie położonego uzdrowiska zimowego Davos zjechało blisko ośmiuset zawodniczek i zawodników z większości krajów europejskich ale także z innych zakątków świata np. z Argentyny, Australii czy Stanów Zjednoczonych.

Przybyła też liczna, ponad pięćdziesięcioosobowa reprezentacja Polskiej Unii Taekwondo a wśród niej czwórka zawodników i trener z pionkowskiego Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do. Byliśmy jedynym klubem spoza Unii, który otrzymał możliwość startu w tak prestiżowej imprezie. Nasi zawodnicy potwierdzili ponownie swoje międzynarodowe aspiracje i zdobyli w sumie 10 medali: 3 złote, 4 srebrne i 3 brązowe.

Wyniki szczegółowe:
Seniorzy
Paulina Banaszek: złoto point stop, złoto light contact, srebro walki drużynowe point stop
Artur Kozłowski: srebro light contact, brąz point stop, brąz walki drużynowe light contact

Juniorzy do 16 lat:
Adrian Orlik: złoto light contact, srebro walki drużynowe point stop
Michał Borkowski: srebro układy dowolne czarne pasy, brąz walki drużynowe point stop

Pierwszego dnia odbyły się konkurencje indywidualne. W układach tradycyjnych otwartych czarnych pasów udanie zadebiutował Michał Borkowski zdobywając tytuł Wicemistrza Europy.

O sporym pechu Michał może powiedzieć w walkach indywidualnych. Po trzech wygranych pojedynkach eliminacyjnych point stop, w ćwierćfinale do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka do pierwszego trafienia. Michał trafił pierwszy ręką ale sędziowie uznali, że szybszy był zawodnik rosyjski i to on wszedł do strefy medalowej. W walkach ciągłych, na identycznym poziomie rywalizacji krwotok z nosa utrudnił Michałowi prowadzenie walki na swoim poziomie. Prawdopodobnie organizm Michała zareagował w ten sposób na dużą wysokość nad poziomem morza, pamiętajmy, że Davos jest najwyżej na świecie położonym miastem.

Również nieudanie w walkach point stop wystąpił nasz debiutant w międzynarodowym gronie – Adrian Orlik. Przegrana walka eliminacyjna podziałała jednak na Adriana mobilizująco i do walk ciągłych przystąpił bardziej zdeterminowany. W efekcie pokonał wszystkich przeciwników zdobywając swój pierwszy tytuł Mistrza Europy.

Nie zawiedli nasi seniorzy i dlatego w dobrych nastrojach zakończyliśmy pierwszy dzień zmagań. Drugiego dnia odbyły się walki drużynowe. W walkach drużynowych point stop rywalizują drużyny trzyosobowe. Przez 4 minuty zawodnicy walczą zmieniając się w miarę potrzeby, tak aby chociaż przez chwilę zawalczył każdy z członków ekipy a punkty są na bieżąco sumowane. Walki te są bardzo szybkie i dostarczają niesamowitych emocji. Troje naszych zawodników wystąpiło w teamach wraz z kolegami z innych klubów reprezentacji.

Paulina Banaszek i Adrian Orlik wywalczyli po srebrnym medalu a Michał Borkowski w kategorii czarnych pasów wywalczył brązowy medal. Szkoda, że nie udało się skompletować składu dla Artura Kozłowskiego, gdyż walki tego typu są jego specjalnością.

Artur zgłoszony został do walk drużynowych light contact kolorowych pasów. Okazało się jednak, że nie było tutaj przeciwników i nasza drużyna została przeniesiona jako drugi skład polskiej reprezentacji do kategorii czarnych pasów. Oznaczało to, że trzeba będzie rywalizować z najlepszymi na świecie. W tego typu walkach rywalizują pięcioosobowe składy, każdy z zawodników walczy z wybranym przeciwnikiem na dystansie dwóch dwuminutowych rund. Za zwycięstwo na konto drużyny zapisywane są dwa małe punkty a za remis jeden.

Ponieważ sędziowie rzadko przerywają tutaj walki, dopuszczając do mocnego kontaktu, pojedynki są rzeczywiście ciągłe i bardzo pasjonujące.

W ćwierćfinale nasza drużyna, składająca się z zawodników posiadających pasy kolorowe od niebieskiego do czerwonego, sprawiła wielką niespodziankę pokonując bardzo sławny team z Argentyny – Gruppo Escorpio 8:2. Bardzo dobrze zawalczył tutaj Artur Kozłowski, który jednogłośnie pokonał doskonale wyszkolonego posiadacza stopnia mistrzowskiego 3 dan. Polscy zawodnicy wykazali się tutaj niezwykłym sercem do walki i ambicją. W półfinale ulegli po równie emocjonującym boju faworyzowanej drużynie Anglii, zdobyli jednak brązowy medal, co było na pewno niespodzianką dużego kalibru. Dla Artura jest to z całą pewnością jeden z największych sukcesów sportowych i dobry prognostyk na czekającą go niebawem rywalizację w gronie seniorów.

Wyjazd zawodników na Mistrzostwa Europy nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego, którego udzielili:
- Wójt Gminy Pionki Pan Zbigniew Ziółek
- Pan Tadeusz Bogobowicz, Zakłady Chemiczne Bochem
- Burmistrz Miasta Pionki Pan Marek Janeczek.

Zarząd Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do i zawodnicy dziękują za okazane wsparcie finansowe, które dało mieszkańcom miasta i gminy Pionki rzadką możliwość rywalizacji i odniesienia sukcesów w rywalizacji sportowej z najlepszymi w Europie.

Zawodnicy podczas mistrzostw promowali nie tylko nasz kraj ale także nasze miasto, eksponując flagę z godłem Pionek. Pionki są już dobrze znane w środowiskach związanych ze sportami walki w formułach planszowych w kraju. Promocja zagraniczna jest znacznie trudniejsza, częściej trzeba posiłkować się bliskim położeniem Warszawy.

tekst: Dariusz Sułek« powrót do poprzedniej strony

do góry

::: Czy wiesz, że... :::


Przychodź punktualnie na trening. Spóźnieniem okazujesz brak szacunku dla Trenera i swoich kolegów (koleżanek)
Losowe zdjęcie

WYSZUKIWARKA

Logowanie
dla członków Federacji


Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronach www bez zgody autora jest zabronione.
Projekt strony i administracja:
Mr. M ; DHTML Menu By Milonic JavaScript