English version Strona główna

Drużynowych Mistrzostw Polski Taekwon-do

Patryk Banaszek i Jakub Grzywacz z Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do podczas Drużynowych Mistrzostw Polski Taekwon-do w Zawierciu wywalczyli tytuł mistrzowski w walkach light contact kadetów parami. Ponadto w drużynie wraz z Szymonem Szulcem (Ronin Stanisławów) wywalczyli brązowe medale w walkach semi contact.

Po dziewięcioletniej przerwie Polska Unia Taekwondo przywróciła Drużynowe Mistrzostwa Polski w walkach i pomysł ten okazał się bardzo trafiony. Walki drużynowe są dużo bardziej pasjonujące od rywalizacji indywidualnej. Ich ciągły charakter i dynamika dostarczają niepowtarzalnych emocji a wynik często jest trudny do przewidzenia. W zawodach, które odbyły się w niedzielę 26 kwietnia w Zawierciu wystartowało ponad dwustu zawodników z dziesięciu klubów.

Zawodnicy rywalizowali w 3 formułach:
- walki semi contact „tag team” – trzyosobowe zespoły na dystansie 4-5 minut, zawodnicy zmieniają się po komendzie stop w dowolnej chwili i kolejności,
- walki light contact „double match” – dwuosobowe drużyny na dystansie 4 minut, zawodnicy zmieniają się po komendzie stop w dowolnej chwili,
- walki light contact drużynowe – pięcioosobowe ekipy, zawodnicy toczą regularne walki w wyznaczonych kategoriach otrzymując punkty za zwycięstwo. Suma punktów wskazuje wygraną drużynę.

Odbyły się również konkurencje walk drużynowych soft stick i technik szybkościowych.
Bardzo dobrze spisali się zawodnicy z pionkowskiego klubu, którzy wywalczyli 2 medale: złoty i brązowy. Patryk Banaszek i Kuba Grzywacz okazali się bezkonkurencyjni w walkach double match kadetów -48kg a w walkach semi contact tag team wraz z Szymonem Szulcem wywalczyli brązowy medal. Warto dodać, że w walkach semi contact kadetów byli jedną z najniższych wzrostowo drużyn i musieli rywalizować ze znacznie wyższymi przeciwnikami.

Blisko medalu były też pozostałe dwie drużyny z klubu Centrum, które po zdecydowanym zwycięstwie w eliminacjach, dosyć pechowo przegrały pojedynki ćwierćfinałowe. Drużyna młodzików w składzie: Szymon Miller, Kacper Trzos i Jakub Płachta, prowadząc od początku walki, przegrała swoją szansę medalową w ostatnich 10 sekundach walki, podobny los spotkał juniorsko-seniorski team: Michał Borkowski, Sebastian Woźniak i Piotr Olszewski.

Michał Borkowski wraz z Sebastianem Woźniakiem rywalizowali jeszcze w walkach double match seniorów ale kontuzja Michała (krwotok z nosa) już w pierwszej walce wyeliminowała ich z dalszej rywalizacji.

Udział zawodników w mistrzostwach został sfinansowany ze środków Powiatu Radomskiego, w ramach realizacji zadania publicznego: Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w 2015 roku.