English version Strona główna

   Pas Mistrzowski dla Prezesa Marcina Kostyry

04 października 2013 roku w Siedzibie Głównej Cheezic Tang Soo Do Federation, w Naugatuck, CT, w Stanach Zjednoczonych, odbył się egzamin na pasy mistrzowskie CTSDF. Do egzaminu przystąpiło 5 osób, jedna na VII dan, jedna na V i 3 osoby na IV dan. Wśród zdających na IV dan, był Szef Polskiej Federacji Tang Soo Do - Marcin Kostyra. Wszyscy kandydaci otrzymali nominacje na wyższe stopnie.

W Tang Soo Do stopnie mistrzowskie przyznawane są od 4 dan (czarne pasy od 1 do 3 są stopniami instruktorskim). Egzamin na IV dan można zdawać po 4 latach od otrzymania 3 dan, w praktyce oznacza to ok. 15 lat treningu sztuk walk. M. Kostyra swój trening rozpoczął w 1994 roku. Dla przypomnienia - Prezes Polskiej Federacji TSD, zdawał na wszystkie stopnie czarnego pasa (I dan 11.07.2005, II dan 15.07.2007, III dan 17.10.2009), tzn. nie otrzymał żadnego pasa w Tang Soo Do w drodze nominacji za tzw. "zasługi", co w obecnych czasach komercjalizacji sztuk walk, jest coraz rzadziej spotykane. Ani w Cheezic Tang Soo Do Federation, ani w Polskiej Federacji Tang Soo Do, nie praktykujemy przyspieszonych promocji na stopnie. To wszystko sprawia, że każdy posiadacz czarnego pasa w naszej Federacji jest dumny z pasa, który posiad. Ciekawostką jest również i to, że w CTSDF egzaminy od IV dan są bezpłatne.

Podczas egzaminu na IV dan należy wykazać się znajomością form - Chil Sung Sa Dan, Yuk Rok Cho Dan oraz Ji On. Ponadto demonstruje się władnie bronią, umiejętność rozbijania desek, samoobrony, techniki walki na jeden krok oraz wykonuje się wolną walkę. Każdy kandydat na stopień mistrzowski pisze również wypracowanie nt. znaczenia stopnia. W komisji egzaminacyjnej oprócz KJN Cheezica, zasiadają mistrzowie Federacji.

Jest to egzamin wyjątkowy, zdający są dojrzałymi ludĽmi, którzy mają wiele lat doświadczeń. Każdy przeżywa ten czas bardzo osobiście. Mistrzowie są elitą wśród posiadaczy czarnych pasów.

Posiadcz Stopnia Mistrzowskiego ma czarny pas z cienką czwerwoną linią wzdłóż pasa, czarne spodnie i na bluzie po prawej stronie napis posiadanej rangi (np. Ko Dan 4 dan). Reszta ubrania jest taka jak u posiadaczy czarnych pasów.

od lewej: Mistrz Dennis Buckley 4 Dan, Mistrz Rita Hubbard 4 dan, Mistrz Lyne Landry 7 dan, Mistrz Joshua LaCourse 4 dan oraz Mistrz Marcin Kostrya 4 dan.
« powrót do poprzedniej strony

do góry

::: Czy wiesz, że... :::


Credo Studenta: Sztukę Walki będę wykorzystywał tylko do samoobrony, nie będęnigdy agresywny i nie będę nikogo obrażał.
Losowe zdjęcie

WYSZUKIWARKA

Logowanie
dla członków Federacji


Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronach www bez zgody autora jest zabronione.
Projekt strony i administracja:
Mr. M ; DHTML Menu By Milonic JavaScript