English version Strona główna

Mistrzowskie tytuły w Częstochowie

W weekend 16-17 marca 2013 r. w Częstochowie odbyły się XX Otwarte Mistrzostwa Polski Polskiej Unii Taekwondo. W zawodach wzięła udział rekordowa liczba 566 zawodników i zawodniczek z 35 klubów w tym 3 klubów zagranicznych z Austrii, Azerbejdżanu i Walii. FPTSD reprezentowało 16 zawodników i zawodniczek z Klubów Centrum Tang Soo Do Pionki oraz Centrum Walki TSD Warszawa, którzy zdobyli w sumie 16 medali (5 złotych, 10 srebrnych i 1 brązowy).
Wyniki naszych zawodników:
Agnieszka Smola – kadeci – złoto walki light contact,
Michał Borkowski – kadeci – złoto walki light contact, złoto formy otwarte, złoto techniki specjalne
Agnieszka Woźniak – srebro walki semi contact seniorek, brąz walki semi contact juniorek
Paulina Banaszek – srebro walki semi contact juniorek
Aleksandra Grzywacz – srebro semi contact kadetek Patryk Banaszek – złoto semi contact, srebro formy otwarte młodzików
Jakub Grzywacz – srebro semi contact młodzików
Wiktoria Rutkowska – srebro formy otwarte, srebro walki soft stick, srebro techniki szybkościowe

trenerzy: Paulina Woźniak, Dariusz Sułek
W klasyfikacji generalnej w grupie kadetów nasz klub został sklasyfikowany na 3 miejscu.

Turniej był bardzo silnie obsadzony, kategorie były bardzo liczne, wystąpiło tutaj bardzo wielu utytułowanych zawodników. W pierwszym dniu zawodów rozegrano wszystkie konkurencje dzieci i młodzików oraz walki semi contact pozostałych kategorii. Dla nas był to „srebrny dzień”, nasi zawodnicy, w większości debiutanci w imprezie tak wysokiej rangi, wywalczyli tutaj aż 10 srebrnych medali. Najbardziej spektakularny sukces odnieśli młodzicy: Patryk Banaszek i Jakub Grzywacz. Obaj wystąpili w najliczniejszej kategorii liczącej ponad 30 zawodników. Walcząc bardzo efektownie eliminowali kolejnych rywali, by ostatecznie spotkać się w finale, wygrał Patryk a Kuba został udekorowany srebrnym medalem.

Agnieszka Woźniak po raz kolejny udowodniła, że jest zawodniczką nieobliczalną, może przegrać z każdym ale też z każdym może wygrać. Walcząc w swojej kategorii juniorek wywalczyła „zaledwie” brązowy medal. Ale walcząc w silniej obsadzonej grupie seniorek była o krok od wywalczenia złotego medalu. Przegrała jednym ostrzeżeniem z Agnieszką Smolak, reprezentujacą Tang Soo Do Warszawa. Paulina Banaszek i Ola Grzywacz, zdobywając srebrne medale potwierdziły swój duży potencjał w konkurencji walk.

Drugi dzień mistrzostw okazał się „wielkim” dniem Michała Borkowskiego. Michał we wszystkich konkurencjach, w których wziął udział zdobył złote medale „zaliczając” klasycznego hat tricka. W konkurencji walk ciągłych Michał walczył bardzo efektownie i skutecznie, zdobywając większość punktów wysokimi technikami nożnymi, przeważnie wykonywanymi na tzw. odejściu.

Każdy z zawodników zasługuje na duże słowa uznania. Niektórym zbrakło trochę szczęścia w końcówkach walk lub doświadczenia turniejowego, niektórzy trafili już w pierwszej walce na późniejszych finalistów kategorii.

W mistrzostwach nie wystąpiło kilku naszych najbardziej utytułowanych zawodników. Ich start z całą pewnością dostarczyłby nam jeszcze większych emocji i zdobyczy medalowych. Paulina Woźniak, która na początku tego roku przeszła planowany zabieg kolana, w Częstochowie pojawiła się nie w roli zawodniczki ale trenerki-sekundantki. Prowadzeni przez nią młodzi zawodnicy i zawodniczki bardzo znacząco dołożyli się do zdobyczy medalowych klubu.