English version Strona główna

   II Ogólnopolskie Seminarium Tang Soo Do11 lipca 2005 roku przejdzie do historii polskich sztuk walki. A to za sprawą kilku wydarzeń, które miały miejsce tego dnia. Po raz pierwszy w Polsce odbyło się seminarium z Kwan Jang Nim Założycielem Szkoły/Federacji.

Po raz pierwszy w Polsce odbył się egzamin na czarny pas w Tang Soo Do (inni albo zdawali poza granicami, albo zachowywali stopnie z innych styli). Seminarium poprowadził Wielki Mistrz Robert Cheezic 10 dan ze Stanów Zjednoczonych, założyciel i szef Cheezic Tang Soo Do Federation, prekursor TSD w USA swój pierwszy dojang otworzył w latach 60 - przyjaciel i uczeń ojca nowożytnego Tang Soo Do Wielkiego Mistrza Hwang Kee. GM Cheezic z TSD zetknął się podczas wojny wietnamskiej, gdy służył w U.S. Air Forse. Jego pierwszym mistrzem był Jae C. Shin, póĽniejszy założyciel World Tang Soo Do Federation. W skład ekipy Amerykańskiej weszli także Adam Górski 3 dan, koordynator z ramienia GM Cheezica do spraw polskiego TSD (Pan Górski mieszka od 1987 roku w USA), Donald Laperle 3 dan, najstarszy uczestnik seminarium ma 67 lat, Tony Melo 3 dan, Jennifer Melo 2 dan, Nancy Couto 1 dan, Daniel Skebos 1 dan, Nancy Skebos 1 dan, Thomas Skebos 1 dan, Joanna Górski 1 dan oraz Chris Brewster 2 dan.

Od godziny 9 rano rozpoczął się egzamin posiadaczy Apprentince Black, czyli "kandydat do czarnego pasa". Do egzaminu przystąpili Marcin Kostyra i Zbigniew Cywiński. Obaj kandydaci egzamin przeszli pozytywnie. Marcin Kostyra jest posiadaczem czarnego pasa numer 1637 a Zbigniew Cywiński 1638. Następnie odbyło się seminarium dla starszych pasów.

Po południu Prezes Tang Soo Do Polska, Marcin Kostyra, oficjalnie powitał gości i po krótkiej przemowie GM przystąpiliśmy do egzaminu na stopnie uczniowskie. Ze względu na ograniczone możliwości czasowe, kandydaci na wyższe stopnie musieli wcześniej przejść egzamin, by przed GM Cheezica`em zaprezentować tylko niektóre elementy wymagań. Na początku odbyła się prezentacja hyung - formy, następnie Ho Sin Sul - samoobrona, Jok Ki techniki nożne, Kyk Pa łamanie desek i Rae Ryun walki.

Po egzaminie główny instruktor CTSDF w Polsce, Marcin Kostyra, wręczył certyfikaty studentom, którzy zdali egzamin. GM Cheeezic wręczył dyplomy dla najlepszych studentów roku 20004/2005 - Mateuszowi Brodowskiemu z Pionek, Konradowi Sikorskiemu z Przysuchy, Łukaszowi Skowronkowi z Puław i Sebastianowi Chudzikowi z Końskowoli.

Zarząd STSDP przyznał specjalny puchar za pomoc w propagowaniu Tang Soo Do w Polsce Panu Piotrowi Bernatowi, prezesowi Lubelskiego Klubu Sportów Walki DAN. Seminarium Tang Soo Do w części ogólnej przerodziło się w seminarium Extrem Martial Arts, które poprowadził Chris Brewster wielokrotny mistrz Stanów w EXM, od 4 roku życia uczeń GM Cheezic`a. Chris Brewster pokazał próbkę swoich umiejętności podczas specjalnego pokazu. Po części oficjalnej wszyscy uczestnicy seminarium zostali zaproszeni na wspólny gril, gdzie dużym powodzeniem cieszył się polski bigos. Goście z USA zwiedzili także niektóre piękne zakątki naszego kraju. Odwiedzili Warszawę, Żelazową Wolę, Kazimierz Dolny, we Wrocławiu podziwiali "Panoramę Racławicką", a podczas pobytu na Jasnej Górze, jak sami później stwierdzili przeżyli coś duchowego. Wstrząsające wrażenie zrobił na nich hitlerowski obóz zagłady w Oświęcimiu. Nasi goście byli oczarowani pobytem w kopalni soli w Wieliczce a na "deser" zostawiliśmy przepiękny Kraków. Wszyscy goście ze Stanów byli pozytywnie zaskoczeni Polską, żałowali, że nasz kraj nie jest rozreklamowany za Oceanem, bo mamy czym się pochwalić.

« powrót do poprzedniej strony

do góry

::: Czy wiesz, że... :::


Naucz się dobrze wszystkich padów, ponieważ zabezpieczają one przed poważnymi urazami
Losowe zdjęcie

WYSZUKIWARKA

Logowanie
dla członków Federacji


Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronach www bez zgody autora jest zabronione.
Projekt strony i administracja:
Mr. M ; DHTML Menu By Milonic JavaScript