English version Strona główna

   26 medali dla PFTSD podczas Silesian SamuraiŚwietnie się zaprezentowały kluby Polskiej Federacji Tang Soo Do: Tang Soo Do „Ronin” Stanisławów i Poświętne oraz Mazowieckie Centrum Tang Soo Do Wołomin podczas drugiej edycji Mistrzostw Polski Nowoczesnych Sztuk Walk „Silesian Samurai” rozgrywanych w dniach od 30. 11 do 1.12.2013r. w Rybniku.

Występ 11 zawodników obu klubów przyniósł sukces w postaci zdobycia 26 medali, z czego aż 9 stanowiły te koloru złotego, 12 srebrnego i brązowego.

Organizatorem turnieju był Związek Sportowy „Langren Shihan” kierowany przez Roberta Szindlera a na hali sportowej w Rybniku do rywalizacji stawiło się około 130 zawodników reprezentujących kluby kung fu, karate, taekwondo, martial tricks itp. oraz tang soo do.

Formuła zawodów była dość ciekawa, z oprawą muzyczną, świetlną oraz niekiedy nawet efektami specjalnymi. Wachlarz konkurencji do wyboru był również dość szeroki. Na konkurencje złożyły się się: Formy Tradycyjne, Formy przy Muzyce, Soft Stick Fight (walki na piankowe pałki), Semi Contact Fight, Weapons Challenge (walki w zbrojach bambusową bronią: miecz, kij, pałki), Break Special Technics (Technik Rozbić Specjalnych), Battle Tricks (Bitwa na Triki), Duo Fight Scene (Reżyserowane Sceny Walki).

Zawodnicy Tang Soo Do startowali w wielu konkurencjach pozostawiając po sobie dobre wrażenie. Ciekawostką jest fakt, że w kilku konkurencjach danej kategorii często całe podium lub jego większość należało do..właśnie zawodników Tang Soo Do, np. w Technikach Rozbić Specjalnych czy Walk Semi-Contact, a nawet walki bambusową bronią Weapons Challenge. Konkurencja nieznana naszym zawodnikom i nietrenowana w klubach. Jedną z najbardziej widowiskowych konkurencji była na pewno konkurencja Battle Tricks (Bitwa na Triki) w której nie braliśmy udziału; ale dla nas były również ciekawe znane nam konkurencja i nowy dla nas sposób ich rozgrywania i sędziowania. I tak w walkach semi-contact, również soft-stick wszystkie techniki zaliczane są na jeden punkt, niezależnie od strefy trafienia czy techniki (nożną czy ręczna) jaką zostały zadane. Walki trwają dwa razy po 1,5 minuty lub do zdobycia przewagi 6 punktów. Duży jest też repertuar dozwolonych technik: i tak można zadawać ręką uderzenia sierpowe, haki, proste, boczne, odwrotną stroną pięści itp., nożne szeroki wachlarz technik. W walkach Soft-Stick Fight, które są rozgrywane dla wszystkich kategorii wiekowych można się rzucać z techniką, robić przewroty z zadawanym uderzeniem itp. Wszystkie trafienia są punktowane za wyjątkiem uderzenia w rękę trzymającą pałkę.

Ciekawostkę stanowiła dla naszych zawodników jednak konkurencja Break Special Technics (Specjalne Techniki Rozbić) w której brali udział. Nie chodzi w niej o siłę czy powierzchnię kończyny, którą zostaną zadane rozbijające uderzenia. W tej konkurencji tutaj bardziej chodzi o widowiskowość technik rozbić, często rozbicia dokonywano po salcie lub właśnie saltem czy np. gwiazdą itp. Konkurencja rozgrywana jest na etapie dwóch rund, w finale liczy się suma punktów z obu rund. W pierwszej rundzie trzy mechaniczne stanowiska są umieszczone w ustawieniu szeregowym, a zawodnik musi rozbić umocowane w nich płytki (nie są to deski, a prostokątne płytki przypominające te które są na spodach niektórych łózek czy tyłach szaf). W drugiej rundzie stanowiska są ustawione w trójkącie. Zawodnik może powtórzyć technikę jeśli nie uda mu się złamać płytki za pierwszym razem. Nie może jednak zmienić techniki, za zmianę techniki na inną niż pierwotna otrzymuje punkty minusowe. Musi też wykonywać założenia np. 2 płytki techniką nożną i 1 płytkę ręczną, bądź odwrotnie 2 płytki techniką ręczną a 1 nożną. Płytki mają również różne ustawienia względem podłoża np. pionowo bądź poziomo.

Naszym zawodnikom szło dość sprawnie w tej konkurencji przez co widowiskowo. Przyzwyczajeni do wersji siłowej tej konkurencji w pierwszych startach dość widowiskowo, dynamicznie i silnie popierając okrzykiem porozbijali płytki, które często rozlatywały się w różnych kierunkach hali. Wywoływało to często aplauz publiczności. Korzystali z technik nożnych w powietrzu charakterystycznych dla tang soo do np. zahaczjące w powietrzu po obrocie, czy kopnięcie pakeso po obrocie do środka po przeskoku. Mimo, że nie wykonywali tricków w postaci salt itp. techniki nożne lub sposób wykonania naszym zawodników wystarczał na uzyskanie lokat medalowych.

Poniżej wyniki, a podsumowując był to bardzo udany turniej obfitujący w wyniki dla Tang Soo Do, służący nabraniu nowych doświadczeń, integracji zawodników obu klubów tang soo do a także z zawodnikami innych klubów i organizacji, oraz nawiązaniu nowych ciekawych znajomości i kontaktów.

Wyniki:
Tang Soo Do „Ronin” Stanisławów/Poświętne. Trener Jacek
15 medali: 6 złotych, 5 srebrnych, 1 brązowy (2 nierankingowe)

Kamil Pasik
I m. – Semi Contact Fight, I m. – Break Special Technics, I m. – Weapons Challenge, III m – Traditional Kata, III m.- Soft Stick Fight

Adrian Laskowski
I m. – Semi Contact Fight, I m.- Soft-Stick Fight, II m. – Break Special Technics, II m. – Weapons Challenge

Natalia Gawryś
II m. – Semi Contact Fight, III m.- Soft Stick Fight

Natalia Gnich
III m. Semi Contact Fight

Jacek Kesler
I m. Soft Stick Fight, II m Semi Contact Fight nierankingowy, II m. Traditional Kata nierankingowy

Mazowieckie Centrum Tang Soo Do Wołomin. Trener Michał Majewski.
11 medali; 3 złote, 7 srebrnych, 1 brazowy (2 nierankingowe).
Wiktoria Banaszek
I m Semi Contact Fight, II m Soft Stick Fight, III m. Soft Stick Fight

Filip Szymaszczyk
I m Weapon Challenge, II m. Semi Contact Fight, III Break Special Technics

Monika Banaszek
I m Semi Contact Fight, II m. Traditional Kata, III m. Weapons Challenge

Krzysztof Banaszek
III m Semi Contact Fight

Michał Majewski
II m Semi Contact Fight, II m. Traditional Kata (nierankingowy).


Tekst J. Kesler« powrót do poprzedniej strony

do góry

::: Czy wiesz, że... :::


Naucz się dobrze wszystkich padów, ponieważ zabezpieczają one przed poważnymi urazami
Losowe zdjęcie

WYSZUKIWARKA

Logowanie
dla członków Federacji


Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie materiałów zawartych na stronach www bez zgody autora jest zabronione.
Projekt strony i administracja:
Mr. M ; DHTML Menu By Milonic JavaScript