Cheezic Tang Soo Do Federation

Kwan Jang Nim Robert Cheezic – 10 DAN
02.01.1939-17.01.2021

Cheezic Tang Soo Do Federation powstała w 1971 została założona przez Roberta Cheezica, jednego z pierwszych Amerykanów, który zdobył czarny pas (w 1960 roku) w Moo Duk Kwan Tang Soo Do (nr 2278) w Korei u GM Hwang Kee.

Do Cheezic Tang Soo Do Federation wchodzą kluby z 13 stanów w USA oraz kluby zagraniczne, m.in. w Viktorii (Australia) i w Moskwie, Irlandii, Białorusi i Polsce.

W Federacji jest zarejestrowanych ponad 3000 czarnych pasów, w tym 100 mistrzów (powyżej 4 dana). W 1999 roku federacja wręczyła 1000 czarny pas. W Cheezic Tang Soo Do Federation kładziemy nacisk na tradycyjne aspekty sztuki walki, wyrafinowane techniki w formach i proste w walkach Zachęcamy naszych studentów, by dążyli do doskonałości, nie tylko w sztuce walki, ale i w życiu osobistym. Federacja CTSD kładzie nacisk na indywidualne wyszkolenie instruktorów, tym samym zachęca to, by każdy instruktor szukał własnej drogi do doskonalenia swoich studentów.

www.cheezictsd.com

GM Cheezic był znaną i cenioną postacią w świecie sztuk walk, cieszył się wielkim szacunkiem autorytetem w USA. Nigdy nie kazał sobie płacić honorarium za naukę, sam też opłaca koszta przylotu i hoteli w Polsce podczas wizyt w naszym kraju. Chętnie odwiedzał Polskę i wspiera nas. Podczas nieoficjalnych spotkań (np. podczas wspólnego grilla z uczniami i rodzicami TSD w Polsce) nigdy nie zajmował eksponowanych miejsc. Chętnie sam inicjował rozmowy z dziećmi, podchodził do każdego, przestawał być Wielkim Mistrzem a stawał się “dziadkiem Czizkiem”. Uśmiechnięty i zachwalający polskie jedzenie, ulubione to gołąbki, placki ziemniaczane, biały barszcz. Grandmaster Cheezic ma polskie korzenie, jego dziadek przed laty mieszkał w Łodzi, nazywał się Stanisław Turski. Podczas jednej ze swoich wizyt wspominał jak jego babka w latach jego dzieciństwa na deser dawała mu mokry chleb z cukrem.

Jego życzliwość, uśmiech, poczucie humoru i mądrość życiowa zostanie ze mną na zawsze.

Marcin Kostyra

GM Robert Cheezic

Wielki Mistrz (ang. Grandmaster, kor. Kwan Jang Nim), czyli założyciel szkoły, Robert Cheezic spędził ostatnie 50 lat swojego życia na kształceniu wielu mistrzów sztuk walki na całym świecie, w tym czasie wypromował ponad 3 tysiące czarnych pasów. Mimo niewątpliwego sukcesu nadal pozostaje pokorny dla ludzi. Nauczyciel, mąż, ojciec, dziadek i mentor. Jego życiowe motto: “Zostaw więcej innym, niż od nich bierzesz”.

Początki
Robert Alan Cheezic urodził się 2 stycznia 1939 roku w Pittston, w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych. Mając 5 lat wraz z rodziną przeniósł się do Waterbury, w Connecticut (gdzie mieszka do dziś). W szkole średniej (Leavenworth High School) czynnie uprawiał sport, głównie futbol amerykański i baseball.

Grand Master JC Shin & Grand Master Robert Cheezic

Po skończeniu szkoły R. Cheezic zaciągnął się do wojska (United States Air Force). Po dwóch lata został wysłany do Bazy Sił Powietrznych w Osan, w Korei Południowej. Tam poznał człowieka, który odmienił jego życie, był to GM Jae Chul Shin, legendarny koreański mistrz Tang Soo Do. Późniejszego założyciela i prezydenta World Soo Tang Do Association, z siedzibą w Filadelfii, jednej z większej organizacji TSD na świecie. Mistrz Shin w Osan uczył amerykańskich żołnierzy sztuki walki.

W roku 1960 Robert Cheezic zdaje na czarny pas w Moo Duk Kwan Tang Soo Do, numer 2278. Egzaminatorem jest KJN Hwang Kee – założyciela stylu Tang Soo Do Moo Duk Kwan. Robert Cheezic jest jednym z pierwszych Amerykanów, który uzyskał czarny pas w MDK TSD, oprócz niego w tym czasie czarny pas zdobył też Chuck Norris, z którymi założyciel naszej Federacji, nadal pozostaje w przyjacielskich kontaktach.

KJN Robert Cheezic podczas odbierania certyfikatu na I DAN – pierwszy od lewej w pierwszym rzędzie

Po zakończeniu służby w wojsku Robert Cheezic, wraca do rodzinnego Waterbury, gdzie pracuje w fabryce Mosiądzu i zakłada swoją szkołę walki – The American Tang Soo Do Academy. Był to pierwszy dojang TSD założony na północno-wschodnim rejonie USA.

Na początku lat 60 XX wieku, turnieje sztuk walk zaczęły zyskiwać na popularności, Cheezic brał regularnie udział w nich w różnych rolach – zawodnika, sędziego lub dawał pokazy TSD. 23 sierpnia 1969 podczas Otwartych Mistrzostwach Karate Isshin-Ryu na podium stanęli uczniowie R. Cheezica oraz sam mistrz. Po latach (1974) J. C. Shin na łamach magazynu “Official Karate” powie: “Uczyłem tysiące adeptów, ale tylko dwóch osiągnęło mistrzostwo – Chuck Norris i Bob Cheezic (“Of the thousands of students I have trained only two have attained champion status – Chuck Norris and Bob Cheezic”). Cheezic wraz ze swoim uczniami regularnie brał udział w turniejach sztuk walki, sam jednak przestał rywalizować na początku lat 70-tych. Od 1964 nieprzerwanie jest organizatorem corocznego Turnieju Connecticut Yankee Nationals.

W 1971 roku zakłada niezależną organizację Cheezic Tang Soo Do Federation. Początki były trudne, ale obecnie CTSDF cieszy się autorytetem w świecie sztuk walki w USA. GM Cheezic stawia na indywidualne zaangażowanie instruktorów, dzięki czemu każdy ma swój wkład rozwój Federacji.

W 2006 Grandmaster Cheezic za 45 letni wkład w rozwój sztuk walki został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem – został wprowadzony do Galerii Sław Sztuk Walk Action Karate Hall of Fame. Obok niego stanęły sławy kina, takiej jak: Don “Dragon” Wilson czy Cynthia Rothrock.

Tekst oryginalny na stronie:
www.cheezictsd.com

Grand Master Robert Cheezic i Grand Master Chuck Norris