Trening - Filozofia
Tang Soo Do jest sztuką walki, a sztukę walki charakteryzuje coś więcej niż tylko trening sportowy, w którym głównym cele jest osiągnięcie dobrego wyniku. W sztuce walki chodzi tu też o filozofię i kształtowanie charakteru i światopoglądu ucznia. Kładziemy duży nacisk na symbolikę i przywiązanie do tradycji Dalekiego Wschodu. Sięgamy do zasad etycznych i filozofii, które mogą pomóc zachować harmonię między sferą fizyczną i umysłową. Niektóre z tych zasad bardzo są stare, jak np. tzw. „5 duchowych norm”, które zostały sformułowane przez buddyjskiego mnicha Won Kwang, około 602 (można je spotkać w różnych tłumaczeniach). Inne powstały dość niedawno, są one wyrazem dostosowywania do nowych czasów i innych kultur.
Siedem Zasad Tang Soo Do
1. Uczciwość
2. Koncentracja
3. Wytrwałość
4. Szacunek i zachowywanie hierarchii
5. Samokontrola
6. Skromność
7. Duch Walki
5 Duchowych Norm
1. Bądź lojalny wobec swego kraju
2. Bądź posłuszny rodzicom i starszym
3. Szanuj swoich przyjaciół
4. Zachowaj odwagę w obliczu wroga
5. W walce kieruj się rozsądkiem i honorem
Credo Studenta
· Będę rozwijał siebie, unikając wszystkiego, co mogłoby ograniczyć mój umysłowy i fizyczny rozwój;
· Będę rozwijał samodyscyplinę, by stać się lepszym człowiekiem;
· Sztukę Walki będę wykorzystywał tylko do samoobrony, nie będę nigdy agresywny i nie będę nikogo obrażał.
Ukłon
W naszej kulturze ukłon ma mniejsze znaczenie niż w krajach azjatyckich, jednak praktykując Tang Soo Do, oddajemy szacunek tradycji Dalekiego Wschodu. Podczas treningu kłaniaj się gdy: wchodzisz/wychodzisz z dojang, przed i po wykonywaniu formy, po każdej uwadze/wskazówce instruktora i starszych stopniem, przed i po walce. Jeśli pomylisz się wykonując Hyung, ukłoń się i zacznij od początku. Ukłonem wyrażasz szacunek dla dawnych i obecnych mistrzów oraz dla ideałów etycznych TSD.
Szczególne miejsce zajmuje ukłon dla partnera podczas walk. Dajesz wówczas świadectwo szacunku dla niego, że doceniasz jego wkład w Twój postęp w zgłębianiu Tang Soo Do. Jeśli walkę wygrywasz, kłaniając się przeciwnikowi uzewnętrzniasz to, że doceniasz jego odwagę i czas Tobie poświęcony. Jeśli zaś przegrywasz, kłaniając się swojemu przeciwnikowi demonstrujesz to, iż nie masz do niego żalu a gest ten jest formą wdzięczności za to, że uświadomił Ci własne braki. Podczas ukłonu miej stopy zawsze złączone, a wzrok skierowany przed siebie, ręce powinny być wzdłuż ciała.
Stanowisko PFTSD wobec przedstawicieli innych sztuk walki
Każdy, kto uprawia jakąkolwiek sztukę bądź sport walki, zasługuję na uznanie. Jeśli jest to możliwe, należy wymieniać się doświadczeniem. PFTSD stoi na stanowisku, że szowinizm stylowy, jest złym zjawiskiem w świecie sztuk walki.
Flaga Polski
Polska flaga utworzona jest z dwóch równych, poziomych pasów: białego i czerwonego. Oficjalnie została ona uznana jako symbol narodowy w 1919 roku – rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Biały i czerwony nawiązują do barw w godle Polski, czyli towarzyszą nam od czasów pierwszych Piastów. Patrząc na naszą flagę, każdy Polak powinien mieć przed oczyma całą naszą historię – chrzest, rozbicie dzielnicowe, XVI i XVII wieczne sukcesy polskiego oręża, rozbiory i nigdy nie poskromiony duch walki narodu polskiego, przejawiający się we wszystkich powstaniach, odzyskanie niepodległości czy udział Polaków w walkach na wszystkich frontach świata podczas II wojny światowej. W tych dwu kolorach jest wyrażony szacunek dla przodków i naszej historii.
Flaga Południowej Korei
Flaga Republiki Korei jest wyjątkowa pośród wszystkich narodowych symboli świata. Nie symbolizuje żadnego geograficznego lub politycznego podziału, ani nie opisuje jakiegokolwiek wielkiego historycznego wydarzenia albo narodowego celu.
Właściwie koreańska flaga symbolizuje wiele z myśli, filozofii Wschodniej kultury. Koreańska flaga jest nazywana “Kuk Ki“. Centralnym motywem flagi jest tao. Mimo że Wszechświat jest w ciągłym ruchu – trwa w równowadze i harmonii. W środku białego tła znajduje się czerwono – niebieski krąg. Krąg z wirami – czerwonym i niebieskim – jest nazywany Tae Geuk.
Tae Geuk wyobraża odwieczną dwoistość oraz jest starożytnym symbolem wszechświata oznaczającego harmonię i równowagę. Wyższa czerwona część kręgu to yang, wyobraża pozytywne aspekty. Dolna niebieska część jest nazywana um i przedstawia negatywne aspekty. Te dwie sily uzupełniające się nawzajem, zarazem przeciwstawne, wyrażają dwoistość wszechświata jak: ogień i woda, dzień i noc, mężczyzna i kobieta, gorąco i zimno, itd. Trzy linie (potrójne znaki lub trójznaki bądź trygramy) w każdym rogu flagi też ilustrują pojęcie przeciwieństwa i równowagi. Każdy trygram składa się z trzech równoległych linii, jedna z nich jest przełamana a reszta jest cała. W górnym lewym rogu, trzy pełne linie są odpowiednikiem niebios, w dolnym prawym rogu trzy przełamane linie są odpowiednikiem ziemi. Trzy linie w górnym prawym rogu (jedna lita linia otoczona przez dwie przełamane linie) to odpowiednik wody, w dolnym lewym rogu jedna przełamana linia otoczona przez dwie lite linie przedstawia ogień.
Logo Klubów Cheezic Tang Soo Do Polska
Każdy klub w Cheezic Tang Soo Do Federation ma takie samo logo, różnie je jedynie zewnętrzny napis. Na strojach treningowych widnieje tylko to logo. Kluby Polskiej Federacji TSD kontynuują tradycje Stowarzyszenia Tang Soo Do Polska. Logo klubów nawiązuje do flagi Korei. W centralnym miejscu została uwypuklona przynależność do GM Cheezic`a.
Emblemat Moo Duk Kwan
Symbol Moo Duk Kwan (czyli szkoły założonej przez Wielkiego Mistrza Hwang Kee) to pięść otoczona pękiem 14-stu laurowych liści z akcentem w postaci trzech czerwonych ziaren.14 liści uosabia 14 prowincji Korei, a trzy czerwone ziarna oznaczają 3000 Li – długość Korei. Razem sześć ziaren – czyli sześć zamieszkałych kontynentów. Pięść przedstawia Tang Soo Do, a koreański znak poniżej, Moo Duk Kwan.