Mistrz Marcin Kostyra V dan

Prezes Polskiej Federacji Tang Soo Do

Magister filozofii – ukończył studia na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie (praca magisterska Humanistyczna teoria sztuk walki), oraz studia podyplomowe: 1) pedagogika resocjalizacyjna, 2) arteterapia i terapia pedagogiczna, 3) zarządzanie oświatą. Pracuje jako nauczyciel filozofii w liceum ogólnokształcącym oraz młodzieżowym ośrodku wychowawczym jako wychowawca i nauczyciel.

Sztukami walki zajmuje się od 1994 roku, pierwsze kroki stawiał w Klubie Taekwondo WTF “Fighter” w Dęblinie. Od 1995 związał się z karate kyokushin w Radomskim Centrum Karate u sensei A. Bąka i A. Zimnickiej. W 1999 r. uzyskał czarny pas w Radomskim Centrum Karate. Już w 2000 roku, rozpoczął trening Tang Soo Do w Polish Center Tang Soo Do, klubie powstałym na bazie dawnej szkoły Radomskiego Centrum Karate. W kwietniu 2003 uzyskał stopień Cho Dan Bo (kandydat do czarnego pasa), w Tang Soo Do IMA.

11 lipca 2005 M. Kostyra (nr pasa 1637 CTSDF) jako pierwszy Polak zdał egzamin na czarny pas Tang Soo Do w Polsce przed prezydentem CTSDF − Robertem Cheezica`em.

Podczas studiów na UMCS w Lublinie (2001-2006) trenował też kickboxing oraz kravmagę w AZSie u trenera W. Welcza. W 2006 r. uzyskał uprawnienia Instruktora Sportu w specjalności kickboxing. Posiada I dan (czarny pas) w kickboxingu w Polskim Związku Kickboxingu (WAKO).

Od 1 listopada 2004 pełni funkcję Lidera Stowarzyszenia Tang Soo Do Polska, a od września 2007 Prezesa Polskiej Federacji Tang Soo Do. W 2005 założył w Puławach Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do, którego jest od początku wiceprezesem. Wcześniej, tj. od 2001 w Końskowoli k. Puław, prowadził sekcje karate a następnie TSD. W styczniu 2006 w Przysusze k. Radomia założył Klub Tang Soo Do “Hwarang”, którego również był instruktorem.

Jego uczniowie zdobywali medale na zawodach zagranicznych (Mołdawia, Holandia) jak i krajowych, jest m.in. wychowawcą Mistrzów Polski Kickboxingu, taekwondo (PUT), startują w zawodach Tang Soo Do, taekwondo, kickboxingu a nawet jujitsu. W Tang Soo Do ceni wszechstronność, dlatego sam praktykuje od walki w parterze począwszy, przez walki semi-contat, lowkick, po finezyjne techniki rozbić desek, trudne technicznie kopnięcia, władanie tradycyjną bronią (ulubiona to nóż), tradycyjne formy i techniki bokserskie.

Był inicjatorem pierwszych turniejów TSD w Polsce. To dzięki niemu odbył się I Nieoficjalny Turniej Tang Soo Do w 2003, następnie I Oficjalny Turniej Tang Soo Do w Końskowoli k. Puław (2004). Z jego inicjatywy PFTSD zorganizowała pięć edycji Mistrzostw Polski, Mistrzostw Świata w 2009 i Wirtualne Mistrzostwa Świata w 2020 roku. Marcin Kostyra organizował pierwsze wyjazdy na zawody zagraniczne. Z jego inicjatywy powstała i funkcjonuje pierwsza polskojęzyczna strona internetowa o Tang Soo Do – www.tangsooodo.pl. 2006 rok napisał i wydał pierwszą książkę o Tang Soo Do, p.t. “Elementarz TSD”. Jest organizatorem obozów letnich, seminariów szkoleniowych dla instruktorów i studentów/ Utrzymuje stałe kontakty z mistrzami zagranicznymi – USA, Holandia, Korea, Niemcy, Włochy i inne.

Marcina Kostyrę wyróżnia profesjonalizm i upór w tym co robi, a jako prekursor TSD w Polsce ma niebywale trudne zadanie. Dzięki jego motywacji do treningu uzyskujemy coraz lepsze wyniki w sztuce walki i współzawodnictwie sportowym. Prywatnie jest otwartym i konsekwentny w działaniu, który nie boi się wyzwań stawianych mu przez świat. Wszyscy cenimy go za to co robi dla nas i dla TSD.

Marcin Kostyra jest pierwszym Polakiem, który zdał egzaminy na wszystkie stopnie czarnego pasa do IV dan włącznie na I dan 11 lipca 2005 na II dan 15 lipca 2007 , III dan 17.10.2009, IV dan 4.10.2013 a 8.09.2018 na V dan.

Więcej możesz przeczytać pod tym linkiem

M. Kostyra podczas wykonywania charakterystycznej dla TSD techniki
– podwójne kopnięcie z wyskoku – E Dan Yup + Bit Cha Gi

 

Posiadane stopnie, uprawnienia i pełnione funkcje:

» Generalny przedstawiciel Cheezic Tang Soo Do Federation w Polsce;
» Prezes Polskiej Federacji Tang Soo Do;
» Wiceprezes Klubu Sportowego Centrum Tan Soo Do;
» V dan Tang Soo Do;
» 1 dan Kickboxingu (WAKO);
» Licencjonowany Instruktor Sportu, specj. Kickboxing;

Sam o sobie:

Moją pasją jest Tang Soo Do. Dzięki sztuce walki wiem, że trzeba sięgać marzeń.
Wychowałem się w małej miejscowości, we wschodniej Polsce, gdzie nie było szkoły, przystanku autobusowego, ani nawet sklepu. Jako chłopiec oglądałem filmy z J.C. van Dame, Ch. Norrisem i pragnąłem, marzyłem trenować karate. Podążając za marzeniami wyjechałem z mojej małej wsi. Od tego czasu cały czas jestem w drodze. Zacząłem trenować sztuki walki, później asystowałem mojemu mistrzowi, w końcu założyłem swój własny klub. W jakieś książce przeczytałem, że karate to nie tylko walka, to jest też filozofia a że nie bardzo wiedziałem czym jest filozofia, to jest poszedłem na studia i skończyłem filozofię na uniwersytecie. Teraz wiem, że ta ciekawość i chęć poznawania nowego była dla mnie czymś cennym co na zawsze odmieniło moje życie i jeśli ponownie miałbym wybierać, to wybrałbym tak samo.

Przez te lata poznałem wielu wspaniałych ludzi na całym świecie. Widzę jak wielu jest ludzi, którzy kochają tang soo do i chcą pomagać innym sięgać marzeń. Wiele razy mówiono mi – nie uda ci się, to nie ma sensu co robisz. Nie wiem dlaczego tak mi mówiono i nie chcę się nad tym zastanawiać się, ale wiem jedno – nigdy nie poddawaj się w dążeniu ku marzeniom i realizuj wielkie idee.

Tang Soo!