Powierzchnie uderzeniowe – ręce

RYSUNEK NAZWA

koreańska
– polska

OPIS ZASTOSOWANIE
Chu Mok

– pięść

powierzchnią uderzającą są nasady bliższe palców wskazującego i środkowego dłoni, w chwili trafienia w cel pięść musi być całkowicie zaciśnięta. – bardzo szerokie zastosowanie, ciosy proste, sierpowe, haki i wiele innych.
Soo Do
– ręka nóż
Dłoń jest otwarta, wszystkie palce dłoni złożone razem, z palcami serdecznym i środkowym nieznacznie ugiętymi w kierunku wnętrza dłoni; kciuk jest nieco odsunięty od wewnętrznej krawędzi dłoni tak, by napięcie dłoni koncentrowało się głównie na powierzchni uderzającej, którą jest tu powierzchnia krawędzi dłoni od przegubu do nasady małego palca Bloki, atak w czaszkę, arterię szyjną, kość nosową, skroń, punkt pod nosem, obojczyk, staw ramienny i rejon wolnych żeber. Sztandarowe techniki w Tang Soo Do wykonuje się właśnie tą powierzchnią.
Kwon Soo
– ręka włócznia
Ułożenie ręki takie samo, jak w przypadku Soo Do; powierzchnią uderzającą w cel są końce palców dłoni, przy czym ważna jest równe złożenie czubków palców wskazującego, środkowego i serdecznego Ataki w żebra, oczy, brzuch, splot słoneczny, gardło i okolicę pachwin.
Yuk Soo Do
– odwrócona ręka nóż
Ułożenie zbliżone do Soo Do z wyjątkiem przywiedzenia silnie zgiętego kciuka do wnętrza dłoni, by odsłonić wewnętrzną krawędź dłoni. Bloki, atak w szyję, podbródek, skroń, punkt pod nosem, żebra i kąt żuchwy.
Pal Koop
– łokieć
Do uderzeń stosuje się przyłokciowy odcinek kości łokciowej, w żadnym przypadku czubek łokcia; w chwili trafienia w cel, dłoń działającego ramienia powinna być zaciśnięta w pięść. Techniki łokciem stosuje się w bliskim dystansie, ataki najczęściej kierowane są w splot słoneczny, pierś, brzuch, podbródek, żebra, kark czy kręgosłup, można też stosować do blokowania kopnięć.
Kwon Do
– rękamMłot
Powierzchnie stanowi bok pięści. Ataki w głowę, stawy łokciowe, splot słoneczny, punkt pod nosem i podbrzusze oraz bloki.
Jang Kwon
– podstawa pięści
Powierzchnią uderzającą są nasady bliższe palców wskazującego i środkowego dłoni; przód i wierzch dłoni powinny tworzyć kąt prosty, zapewniając uderzającym powierzchniom pięści pełny kontakt z celem; w chwili trafienia w cel pięść musi być całkowicie zaciśnięta. Ataki na punkt pod nosem w żebra, splot słoneczny, pierś, brzuch oraz szczękę.
Kap Kwon
– odwrócona pięść
Uderzają grzbietowe powierzchnie kostek palców wskazującego i środkowego pięści; w chwili trafienia w cel nadgarstek powinien być nieco odgięty ku górze Ataki w skroń, nos i punkt pod nosem.
Jip Kye Son
– “kleszcze”
Palce środkowy, serdeczny i mały ugięte są nieco bardziej niż palec wskazujący, a kciuk ugięty i skierowany ku małemu palcowi; uderzenia zadaje się krawędzią dłoni pomiędzy drugim stawem palca wskazującego a kciukiem. Bloki, atak na jabłko Adama i górny odcinek szyi.
Son Mok Dung
– wierzch nadgarstka
Nadgarstek mocno ugięty do dołu. Bloki, uderzenia.
Il Ji Kwon Soo
pięść wskazującego palca
Koniuszek palca wskazującego Uderzenia w oczy, tchawicę i punkt za uchem.
 Ee Ji Kwon Soo (A)
– włócznia – 2 palce wariant A
Palce dłoni są zaciśnięte w pięść z wyjątkiem wyprostowanych i nieznacznie ugiętych palców wskazującego i środkowego, kciuk dociska zgięty palec serdeczny. Atak w oczy.
Ee Ji Kwon Soo (B)
– włócznia – 2 palce, wariant B
Koniuszki palców wskazujące i środkowego, lekko ugięte. Ataki na krtań, oczy.
 Il Ji Kwon (A)

– włócznia – 1 palec, wariant A

występują różne sposoby układania pięści:

– Pięść z wysuniętym palcem wskazującym, z dociśniętym kciukiem – zgięty w kostce

Atak na jabłko Adama, skroń i punkt pod nosem.
Il Ji Kwon (B)
– włócznia 1 palec, wariant A
Pięść z wysuniętym palcem wskazującym, z dociśniętym palcem środkowym – jak wyżej
Ban Jul Kwon Soo
– przedłużona pięść
Powierzchnią uderzającą są kostki drugiego stawu palców wskazującego, środkowego i serdecznego, palce dłoni złożone są w drugich i trzecich stawach, pozostawiając pierwsze wyprostowane. Atak w skroń i jabłko Adama
Yoo Kwon

– „Miękka pięść”

Kostki drugiego stawu palców wskazującego i środkowego. Bloki, uderzenia w skroń, w twarz.
An Palmak
– Wewnętrzną krawędź przedramienia
Odcinek przedramienia równy około 1/3 jego długości, licząc od nadgarstka. Bloki
Mit Palmak
– Spodnia krawędź przedramienia
Odcinek przedramienia równy około 1/3 jego długości, licząc od nadgarstka. Bloki
Bakat Palmak
– zewnętrzna krawędź przedramienia
Odcinek przedramienia równy około 1/3 jego długości, licząc od nadgarstka. Blok
Wi Palmak
Odcinek przedramienia równy około 1/3 jego długości, licząc od nadgarstka. Blok